Nie ma nic bardziej charakterystycznego i celnie określającego mieszkańców Półwyspu Apenińskiego niż talerz makaronu z sosem pomidorowym. To automatyczne skojarzenie jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż Włosi jedzą makaron praktycznie codziennie. Danie powszednie? Może i tak, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Najczulsze i największe emocje wzbudza u Włocha makaron domowy, przyrządzony z miłością przez mamę lub babcię, podany z sosem ze świeżych pomidorów lub posypany samym parmezanem. Umiejętność przygotowywania makaronu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, która we Włoszech jest równie oczywista jak oddychanie. Makaron domowy, czyli pasta fresca, jest najczęściej przygotowywany przez gospodynie blisko związane z tradycją i kultywujące na co dzień odwieczne zwyczaje kulinarne. Pasta fresca wymaga czasu, skupienia, a nawet kontemplacji, czego mieszkańcy dużych aglomeracji zdecydowanie mają jak na lekarstwo. Jednak na fali zainteresowania ruchem slow food (zapoczątkowanym już 30 lat temu przez Carlo Petriniego) i wpisującą się weń ideę slow life, czyli potrzebą powrotu do bardziej spokojnego i zrównoważonego stylu życia, umiejętność własnoręcznego przygotowania świeżego makaronu okazuje się niezwykle cenna.
„Rozróżniamy dwa rodzaje świeżego makaronu – jajeczny i klasyczny – bez użycia jaj. Wersja z jajem jest bardziej odżywcza i ma piękny, intensywnie żółty kolor. Taki makaron wspaniale prezentuje się
i wyśmienicie smakuje podany jako lasagne z mięsno-pomidorowym sosem, tagliatelle z warzywami czy też pappardelle z sosem na bazie dziczyzny.” – mówi Marco Ghia, szef Akademii Kulinarnej Whirlpool
w Warszawie. Gwarancją udanego makaronu jajecznego są proporcje, o których należy zawsze pamiętać. Wedle klasycznego i tradycyjnego przepisu na każde 100 g mąki typu 0 należy dać 1 jajko o wadze ok. 55-60 g. Do wyrobienia ciasta nie potrzeba ani kropli płynu, ani soli. Aby zapobiec ewentualnemu przesuszeniu ciasta, można użyć dodatkowych jaj lub samych żółtek.
Do makaronu bez użycia jaj, jako element spajający, wykorzystuje się wino lub bulion (w niektórych regionach), a czasem mleko krowie. Do kategorii pasta fresca zaliczamy również gnocchi di patate, czyli kluseczki podobne do polskich kopytek. W tym przypadku kluczowym składnikiem są ziemniaki, które im starsze, tym lepsze, gdyż zawierają mało wody i są odpowiednio mączyste. Świeży makaron domowy można podawać na wiele sposobów i w różnych wersjach kolorystycznych. Spośród najbardziej powszechnych i atrakcyjnych wizualnie naturalnych barwników warto wymienić szpinak, buraki, atrament z kałamarnicy, pomidory. „Moim faworytem są właśnie buraki i atrament z kałamarnicy, czyli nero di seppia. Nadają ciastu piękny kolor i smak. To fantastyczne połączenie.” – zachwyca się Marco Ghia i podaje swój autorski przepis na:
Cappellacci barwione atramentem z kałamarnicy z makrelą
Składniki (na 2 rodzaje ciasta):
200 g mąki typu 0
100 g mąki z pszenicy durum
1 woreczek z atramentem z kałamarnicy
3 jajka
200 g mąki typu 0
100 g mąki z pszenicy durum
100 g pure' z buraków (wcześniej pieczonych przez 2 godziny w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku)
1 jajko
500 g wędzonej makreli
skórka z jednej cytryny
300 g ricotty
100 g cebuli dymki
30 g mięty
10 g kolendry
Sposób przygotowania:
Wyrabiamy ciasto na oba rodzaje makaronu i zawinięte w folię odkładamy do lodówki przynajmniej na godzinę. Oczyszczamy i przygotowujemy rybę. Mieszamy ją z ricottą i resztą składników, wcześniej bardzo drobno poszatkowanych (cebulę wcześniej podsmażamy). Rozwałkowujemy makaron i formujemy cappellacci, które gotujemy w dużej ilości osolonej wody. Doprawiamy oliwą extra vergine i posypujemy świeżą kolendrą. Smacznego!
Jeśli chcecie opanować sztukę wyrabiania świeżego makaronu, Akademia Kulinarna Whirlpool w Warszawie zaprasza na warsztaty pod okiem Marco Ghia. Pierwsze spotkanie po wakacjach – 27 sierpnia - będzie poświęcone właśnie pasta fresca.
http://akademiakulinarnawhirlpool.pl/warsztaty.
Jakość pracy i gwarancję efektu zapewniają nowoczesne i niezawodne urządzenia do zabudowy marki Whirlpool wyposażone w 6-ty Zmysł - inteligentną technologię, która zapewnia idealną skuteczność, doskonałe rezultaty oraz niezwykle prostą obsługę przy możliwie najniższym zużyciu wody, energii elektrycznej i czasu. Szeroka gama sprzętów do zabudowy marki Whirlpool (piekarniki, kuchenki mikrofalowe, płyty indukcyjne, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki) to innowacja, doskonałe wzornictwo oraz intuicyjna obsługa.
Informacje dla mediów:
Irmina Dzyr-Rainka
irmina.rainka@akademiakulinarnawhirlpool.pl
+48 601 289 115
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wloski-makaron-domowy-milosc-na-cale-zycie